Máte rádi koprovou a rajskou omáčku? A víte, že si na nich můžete pochutnat i jako vegetariáni? Maso lze nahradit vhodně upravenými některými druhy luštěnin, ale co je podstatné, zůstane zachováno složení omáček a jejich zdravotní přínos. Rajská omáčka je pro lidský organismus přínosná zejména pro svůj obsah lykopenu, který je lépe využitelný po tepelné úpravě, přitom se tím neztratí výrazné množství vitamínu C a provitamínu A.
Rajskou omáčku si můžete doma vyrobit z čerstvých plodů, ale ne vždy je máte po ruce, a naopak se častokrát vyplatí mít doma v zásobě nakoupené kartonové krabice s pasírovanými rajčaty, které lze skladovat i při pokojové teplotě, protože jsou pasterizované. Zajímali jste se někdy o to, jak se takové rajčatové pyré vyrábí a distribuuje na trh? Jsou k tomu zapotřebí obrovské plastové přepravky, které známe pod názvem IBC kontejnery. Každý kontejner pojme tisíc litrů tekutiny, která se do jeho útrob vkládá do vyměnitelné plastové vložky. Vložka je jednorázová, to znamená, že se vždy po vyprázdnění ekologicky likviduje, a nečistí, tím je zaručena maximální možná jakost uložených produktů.
Kontejnery se skládají na sebe až do pětipatrového komínu, každý z nich unese pět tun nákladu, a i vzhledem k jejich tvaru čtyřbokého kvádru se tímto způsobem docílí značné efektivity skladovacího a přepravního procesu, protože kontejnery ve tvaru kvádru mohou zcela vyplnit skladový prostor a nejsou mezi nimi žádné zbytečné prázdné prostory, jak tomu bývá u nádob válcového tvaru. A cenu přepravních kontejnerů snadno zjistíte u výrobce.
IBC kontejnery se nakládají na speciální plastové přepravní palety s nosností pěti tun a putují i na velké vzdálenosti kamionovou, námořní nebo železniční dopravou. Lze je umístit dle potřeby do chladících a mrazících zařízení, a tímto způsobem se postarat o zajištění bezproblémového procesu logistiky přepravované zeleniny nebo ovoce.