DÄ›ti si hrajà velmi rády, o tom nenà žádných pochyb. Hry jsou navÃc důležité i pro jejich zdravý vývoj, aÅ¥ už fyzický Äi mentálnÃ. Je to také ideálnà pÅ™Ãležitost uÄit se bez vÄ›tÅ¡Ãho rizika novým dovednostem a osvojovat si návyky, které se jim budou hodit v dospÄ›lém životÄ›. OvÅ¡em typů her dnes máme velmi mnoho, a je jasné, že ne vÅ¡echny jsou si rovny.
Â
Â
Velká debata se dnes rozviÅ™uje ohlednÄ› toho, zda jsou pro dÄ›ti lepÅ¡Ã venkovnà hry Äi videohry. JistÄ›, vÄ›tÅ¡ina lidà instinktivnÄ› Å™ekne, že samozÅ™ejmÄ› ty venkovnÃ, avÅ¡ak to je pouze prvnà instinkt, který vycházà pÅ™edevÅ¡Ãm z neznalosti. NesmÃme zapomÃnat, že videohry jsou tu s námi pouze relativnÄ› krátkou dobu. DneÅ¡nà rodiÄe tedy s nimi nevyrůstali tak, jako dneÅ¡nà generace, a tak nemohou dobÅ™e soudit. ZvláštÄ› když k tomu pÅ™ipoÄteme jejich pomÄ›rnÄ› Äasté démonizovánÃ, které vidÃme v televizi.
Â
Je potÅ™eba totiž pÅ™iznat, že i videohry majà svá pozitiva. Obvykle dÄ›ti uÄà postÅ™ehu, zlepÅ¡ujà reflexy, a podle typu hry také kritické a strategické myÅ¡lenÃ, brousà logiku a mnohdy i kreativitu. Mnoho z nich také uÄà dÄ›ti angliÄtinÄ›. A to vÅ¡e jsou vÄ›ci, které budou v dospÄ›lém životÄ› potÅ™ebovat.
Â
Â
AvÅ¡ak rozhodnÄ› to neznamená, že jsou lepÅ¡Ã než venkovnà hry. I ty jsou totiž důležité. Ty pro zmÄ›nu totiž zlepÅ¡ujà fyzickou kondici dÃtÄ›te, zlepÅ¡ujà jeho obratnost a zvyÅ¡ujà sÃlu. Koneckonců, právÄ› nedostatek pohybu je jednou z hlavnÃch pÅ™ÃÄin dÄ›tské obezity a z toho vyplývajÃcÃch problémů.
Â
Která z nich je tedy lepÅ¡Ã? To nelze Å™Ãci. Každá z nich má nÄ›co do sebe, a my bychom mÄ›li své dÄ›ti podporovat v obou pÅ™Ãpadech. NejlepÅ¡Ãho výsledku totiž dosáhneme, když budou hrát oba typy, a k tomu pÅ™idajà jeÅ¡tÄ› i obÄasnou deskovou hru se zbytkem rodiny Äi hranà s panenkami nebo autÃÄky. Tak zÃskajà skuteÄnÄ› veÅ¡keré dovednosti, které budou potÅ™ebovat. A věřte, že se jim to rozhodnÄ› bude hodit. Ani jeden typ bychom tedy nemÄ›li zatracovat.