Montáž betonových plotů Montáž MPC je činnost, na kterou je vhodné sjednat si specializovanou firmu. Kdo se o ni pokouší svépomocí, může doplatit na některé situace, s nimiž nepočítal, anebo jsou nad jeho síly. O betonovém oplocení sice napříč Internetem kolují zvěsti o jakési jednoduché stavebnici, ale záhy se přesvědčíte, že je to jen pouhá metafora, a že toto přirovnání se zakládá na pravdě spíše na základě samotného systému suchého zdění bez malty a jiných pojiv.
Začíná se výkopovými pracemi – poptáváte-li montáž betonového plotu podél celé zahrady, půjde přibližně o plochu kolem tisíce čtverečních metrů, tedy například o obdélník o stranách 20 a 50 metrů. Bude tu zapotřebí vyhloubit sedm desítek otvorů pro sloupky, do hloubky necelého metru, a to není jen tak. Bez potřebné techniky je tato práce s ručním nářadím pro jednoho člověka úmornou dřinou skoro na celý měsíc. Profesionálové si s tím samozřejmě poradí mnohem dříve.
Vyměřování a betonáž sloupků – sloupky musíte pokládat s velkou přesností, ve dvoumetrových rozestupech, přesně kolmo, aby mezi panely a sloupkem nevznikala příliš velká mezera. Každá drobná chyba ve vyměřování sloupků se vám může vymstít a musíte dbát i o to, aby drážky ve sloupcích směřovaly proti sobě a aby se do nich daly panely bezpečně zasunout.
Hmotnost panelů – každý panel váží zhruba tři čtvrtě metráku, a i ve dvou lidech je manipulace s deskami velká dřina. Kdybyste stavěli plot o délce pěti metrů, tak o nic nejde v porovnání s plotem kolem celé zahrady, kde je již mechanizace vyslovenou nutností. Uživí se tu mobilní jeřáb nebo alespoň elektrický kladkostroj.
Skládání materiálu na stavbu – profesionální firma doveze materiál na paletách a složí je vysokozdvižným vozíkem k vám na pozemek nebo alespoň na chodník. Takže opět mechanizační prostředky, a kdybyste stavěli plot sami, budete muset někde sehnat vozík i s obsluhou, ale zadarmo to jistě nebude.