Znáte film „Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách“? Jaromír Hanzlík v něm pluje na pramici po Vltavě u Palackého mostu a filmový záběr ze břehu se zdá být velmi idylický. Plavba na pramici v těchto místech idylická skutečně je, protože je tu vodní hladina velice klidná, téměř jako zrcadlo. Vltava však láká i dobrodruhy, kteří se chtějí plavit na více tekoucí hladině, na horním toku Vltavy, kde se již plavební obtížnost pohybuje na hodnotě WW I. Odkud a kam je vhodné Vltavu splouvat, když tu chcete využít služeb půjčovny lodí Vltava z Českého Krumlova?
Kemp Pod hrází Vyšší Brod – zde začíná svou plavbu drtivá většina vodáků, kteří Vltavu většinou splouvají ve skupinách osmi až dvanácti osob. Pronajmou si lodě i vodácké vybavení (pádla, přilby, vesty, vaky atp.) a rozloží následující dny do několika etap, většinou jde o týdenní plavbu od soboty do soboty.
Rožmberk nad Vltavou – pokud z Vyššího Brodu vyplouváte až kolem poledne, bude pro vás ideální zakončit plavbu v Rožmberku ve vodáckém kempu za meandrem, který obtáčí hradní palác. Další den je možno volit jako odpočinkový a využít jej k prohlídce hradního interiéru.
Český Krumlov – velmi oblíbeným kempem je Nové Spolí, naproti sídlišti Plešivec na okraji Českého Krumlova. V dalším odpočinkovém dni doporučujeme prohlídku města a zámeckého areálu.
Zlatá Koruna – tento kemp je poměrně rozlehlý a je tu příjemné místo pro táboření na okraji lesa. Klášter je možné navštívit v rámci prohlídkového okruhu a k vyplutí na Vltavu se pak můžete chystat až v odpoledních hodinách.
Dívčí Kámen – toto je jedno z nejromantičtějších míst na Vltavě a zde doporučujeme alespoň jeden den trávit na souši. Plavbu můžete ukončit právě zde, anebo ji protáhnout do Boršova nad Vltavou nebo až do Českých Budějovic, k areálu TJ Meteor. Je zde velmi příjemné místo pro táboření nad Trilčovým jezem.